C Sınıfı Ehliyet

C Sınıfı Ehliyet Nedir?

Kamyon, tır ve çekici gibi araçları kullanabilmek için gereken C sınıfı sürücü belgesi halk arasında kamyon ehliyeti olarak da biliniyor. C sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler aynı zamanda M, B, B1 ve F sınıfına giren araçları da kullanabiliyor. Ağır vasıta araçları kullanmak isteyenlerin alması gereken bu ehliyet grubunun geçerlilik süresi ise 5 yıl. Geçerlilik süresi dolan C sınıfı ehliyet yenileme işlemi için sağlık raporu ve diğer gerekli belgelerle birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyor. 

C Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

C sınıfı ehliyete sahip olmak için diğer ehliyet gruplarına göre daha yüksek bir yaş şartı aranıyor. Sürücü adaylarının C ve CE sınıfı sürücü belgesi için 21 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. C1 ve C1E sürücü belgesi almak isteyenlerin ise 18 yaşını doldurmuş olmaları yeterli.

C Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olan yeni ehliyet düzenlemesiyle birlikte birçok sürücü belgesi kendi içinde sınıflara ayrılıyor. Bu durum sürücü belgelerinde kapsam ve şartların eskisinden daha çeşitli anlamına geliyor. C sınıfı ehliyete sahip olmak isteyen sürücü adaylarının öncelikle aşağıdaki şartları yerine getirmiş olması gerekiyor:

  • En az B sınıfı ehliyete sahip olmak,
  • 21 yaşını doldurmuş olmak,
  • En az ilkokul düzeyinde eğitim geçmişine sahip olmak.

C grubu ehliyet için başvuran adaylar daha önceden B sınıfı ehliyete sahip olduğu için teorik eğitim ve sınav aşamalarına gerek duyulmuyor. Yalnızca direksiyon eğitimi ve sınavına girerek C grubu sürücü belgesine sahip olmak mümkün.

C sınıfı sürücü belgesi alabilmek için gereken belgeler şu şekilde:

Nüfus Cüzdanı veya Kimlik Kartı:

Türk vatandaşları için nüfus cüzdanı veya kimlik kartı gereklidir.

Sağlık Raporu

Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden veya Halk Sağlığı Merkezinden alınmış sürücülük yapmaya engel bir durum olmadığını belirten sağlık raporu.

4 adet biyometrik fotoğraf

Son altı ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf.

Adli sicil kaydı

B sınıfı sürücü belgesinin fotokopisi